Jak je to s tím zasklením?

Sklo vlastně dělá okno oknem. Rám okno mít může nebo i nemusí, ale beze skla si okno, především díky jeho unikátním vlastnostem, představit přece jen nedokážeme.

Dvojskla, trojskla? Či snad diterm nebo vakuovaná?

Nejnižším používaným standardem u nás jsou dnes izolační dvojskla se selektivní vrstvou a plněná argonem. Jejich nejdůležitější součástí je „teplá“ neboli pokovená tabule skla, která pouští krátkovlnné světelné záření z exterieru do interieru, ale už ne dlouhovlné tepelné záření zpátky. Taková skla se pak běžně označují hodnotou Ug = 1,0 nebo 1,1 (platí čím menší tohle tajemné číslo, tím pro nás lépe J). 

 Díky rychle rostoucím cenám energií a hlavně tomu, že vlastně nikdo ani neví kde se jejich růst nakonec zastaví, se stále více zákazníků rozhoduje pro izolační trojskla. Ty se pak neskládají ze 2, nýbrž že 3 tabulí skla, z nichž 1 nebo 2 tabule opět mohou být pokovené selektivní vrstvou (stejně jako u dvojskel). Izolační trojskla pak dosahují hodnot Ug = 0,8 nebo dokonce až Ug = 0,5.

Pokud byste přeci jen chtěli „diterm“ nebo „vakuované sklo“, budete asi zklamáni. Diterm bývalo označení prvních dvojskel, která však ani náhodou neplní žádnou z platných norem, vakuovaná skla se na trhu vlastně nikdy vážně neobjevila (tabule díky vysátému vzduchu mezi nimi dost praskaly).

Teplý rámeček – to je to, o co tu teď běží!

Hodně dlouho v dvojsklech dominoval hliníkových rámeček, v současné době je však, stejně jako rámeček nerezový, již jednoznačně překonán. Je totiž hlavní viníkem více či méně často se vyskytujících kondenzací právě na izolačních dvojsklech. Nezbytnou výbavou, pokud nejste zrovna milovníci v zimě zamlžených či dokonce zamrzlých skel, jsou dnes už „teplé“ meziskelní rámečky. Nejužívanější prověřené typy jsou pak z řady rámečků TGI nebo Swisspacer, s těmi chybu určitě neuděláte.

A co folie ve sklech? Ochrání nás před vykradením, nebo spíše před hlukem?

Odpověd je ano, ochrání, ale ne úplně. V izolačních dvojsklech i trojsklech si lze navíc ještě objednat jednu nebo i obě tabule navíc z vrstveného skla. Jde v podstatě o dvojicí tabulí skla slepenou ještě přes nějakou folii. Podle tloušťky slepených skel a druhu a síly použité folie pak lze dosáhnout různých stupňů odolnosti proti vloupání nebo zvukové izolace okna. Kolik mm skla s jakou folií, to už nechme raději na odbornících.

Nemusíme zase rozumět úplně všemu J.


Neobjasnili jsme vše, co by vás zajímalo? Máte doplňující dotaz? Zeptejte se nás!

* povinné údaje