Jak elegantně vyřešit vstup z terasy či zahrady? Zvolte designové a moderní HS portály

Tip!: Prohlédněte si naše hliníkové posuvné dveře.

Velké prosklené plochy se v současné době mezi architekty i zákazníky těší obrovské oblibě. U velkoformátových prosklených stěn se přitom zpravidla využívá systém HS portál, jinak řečeno zdvižně posuvný systém otevírání s exkluzivním designem a snadnou manipulací.

„Z našich zkušeností můžeme říct, že se prosklená posuvná stěna, která tvoří elegantní propojení interiéru s exteriérem, vyskytuje ve většině návrhů současných rodinných domů. Díky moderním a kvalitním technologiím a materiálům, které nabízíme, jsme připraveni splnit různorodé představy architektů i klientů,“ uvádí Ing. Jiří Chomát ze společnosti OKNA.EU, která nabízí velkoformátové prosklené posuvné stěny v prahovém i bezprahovém provedení, stejně jako další moderní řešení propojení interiéru s exteriérem.

Prosklené velkoformátové portály nabízejí mnoho pozitiv. Tím, že se neotvírají na pantech, nezabírají prostor v místnosti, široký vchod umožňuje volný pohyb zvenku dovnitř a velká prosklená plocha pouští do interiéru maximum světla.

Zákazníci často také oceňují nerušené propojení exteriéru a interiéru, které se skvěle hodí pro prosklené stěny vedoucí na zahradu či terasu. Jednou z velkých výhod HS portálů je bezbariérový přístup. Vedle HS portálů existují také posuvně výklopné dveře PSK, které však mají práh a oproti zdvižně posuvným HS portálům podstatně větší rozměrová omezení, což se dá považovat za jejich další nevýhodu. Mezi velkou výhodu HS portálů se řadí snadná manipulace, která je zajištěna kolejnicovým systémem, po kterém se paralelně s rámem neotvíravé části pohybuje pohyblivá část portálu. Vyrábí se HS portály jednokřídlové i vícekřídlové s různými variantami pohyblivých částí. U některých typů HS portálů je navíc možné objednat i elektrické ovládání pohyblivé části.

Důležitým krokem při výběru HS portálu je volba vhodného materiálu – používá se hliník, dřevo, plast a jejich kombinace. Při návrhu HS portálu je důležité myslet jak na únosnost konstrukce – pro velké formáty je jednoznačně nejlepší hliníkový či dřevohliníkový rám - tak i na požadavky jednotlivých materiálů na údržbu. „Staticky nejúnosnějším a zároveň nejméně náročným na údržbu materiálem je hliník. U dřevěných a dřevohliníkových rámů je třeba s pravidelnou péčí počítat,“ říká Ing. Jiří Chomát ze společnosti OKNA.EU.

Nejvíce doporučované jsou hliníkové rámy, a to především s ohledem k jejich nejširší škále rozměrů a technických řešení a také pro jejich vynikající odolnost vzhledem k namáhání vlivem teploty a vlhkosti. Současné hliníkové HS portály z kvalitních německých hliníkových profilů dokážou splnit i ty nejvyšší požadavky z hlediska tepelné izolace či těsnosti (doporučit lze např. Heroal S77 HI nebo Heroal S77 SL od společnosti OKNA.EU).

Dřevěné HS portály dokážou poskytnout příjemný dojem z přírodního materiálu dřevěných rámů. Na místě je však určitá opatrnost především s ohledem na maximální možné rozměry výrobků. Stejně jako u dřevěných oken, je třeba i u dřevěných HS portálů počítat s pravidelnou údržbou dřevěných povrchů.

Plastové rámy HS portálů jsou velmi citlivé na teplotní namáhání. Často u nich dochází k nadměrnému prohýbání plastových rámů právě vlivem prohřátí od slunce nebo zchladnutí od mrazu – důsledkem toho je pak zpravidla jejich nedostatečná těsnost. Proto společnost OKNA.EU v rámci své garance odbornosti plastové HS portály nedodává.

Další možností je například kombinace dvou materiálů – dřeva a hliníku, kdy dřevěný rám je zvenku chráněn hliníkovým opláštěním. Zevnitř tak HS portál vynikne stylovým pocitem dřeva, který dodá přírodní nádech a zvenku je rám chráněn před vnějšími vlivy reprezentativním hliníkem. I u dřevohliníkových HS portálů je s ohledem na jejich spolehlivou funkčnost třeba počítat s určitým rozměrovým omezením.

Nezbytným předpokladem pro správné fungování HS portálů je jejich správná montáž. Tyto posuvné systémy jsou obecně velmi citlivé na jakoukoliv deformaci horní či spodní kolejnice, proto je nezbytností zabezpečit dokonalou rovinnost obou kolejnic. Je tedy třeba, aby jejich montáž prováděla opravdu prověřená, spolehlivá a zkušená firma.

Prosklené posuvné stěny si lze objednat v prakticky neomezené škále barevnosti. Zasklení HS portálů je dnes už standardně izolačními trojskly a teplými nekovovými meziskelními rámečky (např. SWISSPACER U). Zasklení mohou být opatřena bezpečnostní, protisluneční nebo kombinovanou charakteristikou. Do HS portálu lze také pořídit integrované plisé sítě proti hmyzu.

„Pro každý požadavek i pro každý rozpočet dokážeme najít odpovídající řešení,“ ujišťuje Ing. Jiří Chomát. HS portály dodávané společností OKNA.EU jsou vhodné i pro použití v nízkoenergetických či pasivních domech.

Široký sortiment HS portálů je možné vidět ve dvou showroomech společnosti OKNA.EU. Unikátním špičkovým výrobkem je zde například SCHÜCO ASS 77 PD. HI z kolekce Schüco Panorama Design - řešení, kdy je celý výrobek naprosto bezrámový – jak nepohyblivá část zasklení, tak dokonce i posuvné křídlo. K vidění je v obou showroomech předveden v elektrickém i manuálním provedení ovládání.

Showroom Praha Pankrác je situován na pražské magistrále směrem do centra před sjezdem na Pankrác a Podolí. Návštěvníci na jeho výstavní ploše mohou obdivovat unikátní panoramatické posuvné stěny s elektrickým nebo manuálním ovládacím systémem. K dalšímu vystavenému sortimentu patří designové vchodové dveře značky Perito a široká škála dřevohliníkových a hliníkových oken.

V showroomu Říčany Modletice u sjezdu z D1 na Pražský okruh vystavuje společnost OKNA.EU technicky náročnější řešení, jako například HS portál v maximálním rozměru. Velká část nových výstavních prostor je vyčleněna pro zimní zahrady a speciální konstrukce vhodných posuvných a skládacích dveří. 


Neobjasnili jsme vše, co by vás zajímalo? Máte doplňující dotaz? Zeptejte se nás!

* povinné údaje